Protez Tedavisi

(Porselen Kron,Laminate Vener Kron, Zirkonium Vener Kron, Empress Vener Kron)

Protez, diş Hekimliğinde Protetik Diş Tedavisi, eksik veya kaybedilmiş dişlerin yerine yapay olarak yenilerinin getirilmesi anlamına gelmektedir. Diş eksikliğinin sayısı, konumu ve çevre dokuların durumuna göre tedavi şekli: sabit restorasyonlar, bölümlü protezler ve tam protezler ile yapılabilmektedir. İmplantolojinin gelişmesiyle beraber implantlardan da destek aldığımız protezler yapabilmektedir.

Çene, dil ve yüz bölgelerindeki eksikliklerin veya deformitelerin de çoğu zaman protetik olarak tedavisi yapılabilmektedir. Temporomandibular eklem rahatsızlıklarında da okluzal rehabilitasyon ve tedavinin yönlendirilmesi protetik diş tedavisinin görevleri içerisinde yer alır. Tüm restorasyonlarımızda amaç, hastaya kaybettiği veya eksikliğini duyduğu fonksiyon, fonasyon ve estetiği yerine getirmektir.

Protetik diş tedavisi, kaybedilen dişler ve ağız içi çevre dokuların hastaya tekrar kazandırılmasını hedefleyen diş hekimliği bölümüdür. Dişler ve çevre dokularının kaybı estetik, fonksiyonel, fonetik ve moral açısından kayıplara neden olacaktır. Bu nedenle bu kayıpların protezler yapılarak telafi edilmesi gerekir. Diş protezleri temel olarak sabit protezler, hareketli protezler ve implant üstü protezler olarak sınıflandırılabilir.

Sabit protezler, mevcut dişlerden destek alınarak yapılan ve bu dişlere yapıştırılarak sabitlenen protezlerdir. Hasta tarafından çıkarılamadıkları için sabit protezler olarak adlandırılırlar. Sabit protezlerin yapımında metal altyapılı veya metal atyapısız porselenler kullanılır. Tek dişlerin üzerine yapılan kaplamalar veya eksik dişleri tamamlamak için komşu dişler küçültülerek yapılan köprüler, sabit protez çeşitleridir.

Hareketli protezler,dişlerden ve aynı zamanda kaybedilen dişler bögesindeki kalan dişeti ve kemiklerden destek alınarak yapılan protezlerdir. Genellikle, ağızda kalan dişlerin sayısı ve yerleşiminin sabit protez yapmaya izin vermemesi durumunda yapılırlar.

Dişsiz boşluklardan destek almak için bu bölgelere yayılan parçaları olduğu için hacmen sabit protezlerden büyüktürler. Hasta tarafından kolaylıkla çıkarılıp takılabilirler. Dişlerin kısmen kaybedildiği durumlarda kancalar (kroşe) veya hassas tutucular (anker) vasıtasıyla mevcut dişlere tutturulan protezlere hareketli bölümlü (parsiyel) protez denir. Dişlerin tamamen kaybedildiği durumlarda ise, dişsiz bölgelerdeki dişeti ve kemiğe oturan tam (total) protezler yapılır.

İmplant, kaybedilen dişlerin yerini almak üzere çene kemiğine yerleştirilen diş kökü şeklindeki titanyum vidalardır. İmplantlar kullanılarak kaybedilen bir diş komşu dişlere dokunmadan doğala en yakın haliyle iade edilebilir. Hareketli bir protez kullanmak zorunda olan hastanın protezleri sabit proteze çevrilebilir. Veya  tam protezlerin ağızdaki hareketlerini azaltmak ve tutuculuğunu arttırmak için yine implantlar kullanılabilir. İmplantlar protez yapımı açısından sınırlamaları kaldırmak üzere birçok alternatif çözüm sağlayabilirler.

Esetik uygulamalar da protetik diş tedavisinin ilgi alanına girer. Dişlerdeki renk, şekil ve boyut problemleri, kırıklar, aşınmalar, gelişim bozuklukları, aralanmalar , pozisyon bozuklukları gibi durumlarda daha iyi bir görünüm elde etmek amacıyla estetik uygulamalar yapılabilir.

Bu uygulamaların temel malzemesi porselendir. Özellikle son dönemde hızla gelişerek yaygın kullanıma giren metalsiz porselenler, son derece doğal ve estetik uygulamalar yapmayı mümkün kılmaktadır.  Metalsiz porselenler kullanılarak yapılan kaplamalar ve dişlerin sadece görünen yüzlerine yapıştırılan takma tırnak benzeri yaprak porselenler (lamina) estetik iyileştirme için yapılan son derece başarılı uygulamalardır.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülümsemenizin tasarlanması dişlerinizin, dişetlerinizin, dudaklarınız ile beraber tüm yüzünüzün, estetik olarak kendi içerisinde ve birbirleri ile uyumunun değerlendirilerek size özgü en estetik görselliyi yakalamanızın hedeflendiği tedavi planlamalarının tümüdür. Dijital programlar kullanılarak hedeflenen gülümseme provizyonel olarak görülebilmektedir.

Laminate Veneer Nedir?

Laminate Veneer restorasyonlar adeziv tekniklerden yararlanılarak uygulanan ön bölgedeki dişlerin hoş olmayan renk, form, pozisyonlarının değiştirilmesi amacıyla kullanılan estetik, porselen yapıdaki çözümlerdir. Ayrıca çürük/kırık gibi madde kaybı durumlarında da dişi koruma ve daha fazla madde kaybını önlemek amacıyla ya da kompozit dolgulardaki gibi renkleşmelerin önüne geçmek maksadıyla da uygulanmaktadır.